Ако искате да сте СРЕД ПРИРОДАТА
Врачанският Балкан е едно от най-хубавите места за краткотраен излет сред природата в близост до София. А тъкмо там се намира Врачанската екопьтека. Маршрутът по нея започва от Дома на туриста във Враца, преминава през прохода Вратцата и село Згориград. След селото по асфалтов път се достига местността Лагера, където е входа на екопътеката. Оттук екопътеката следва каньона на р. Лева и съчетава в себе си атрактивни елементи от живата и неживата природа. Шест дървени моста, множество стълби и каменни стъпала, разположени от двете страни на реката отвеждат до водопада Боров камък — 63 м. Едно наистина вълшебно място. Пътеката преминава зад водната завеса, изкачва се по стръмната скала до горната част на водопада и излиза на красива поляна. От там вдясно, по стръмна пътека, през вековна букова гора се достига шосето в м. Червения завой, от където на 30 мин. се намира хижа "Пършевица". Маршрутът е само около 3 часа, при бавен ход - максимум 4 часа.
Врачански Балкан - снимка от Диляна Гергова
Подробности за обектите и други маршрути вижте тук: Природен парк Врачански Балкан / Пещера "Леденика" / Лакатнишки скали и феномен Ритлите
Алтернативни посоки:
Ако Врачанския Балкан ви е твърде познат, но сте изкушени от уникалните подземни и надземни карстови форми, ви предлагаме еднодневен маршрут или нещо като експедиция в скривалищата на земята, включваща посещение на скалните феномени Божи мост и лабиринт Пешкето между селата Лиляче и Чирен на около 15-на километра северно от Враца, в рида Веслец, както и пещерата "Понора" почти до самото село Чирен.
Ако искате да разберете повече и за града, вижте тези връзки Враца и Регионален исторически музей с галерия, където ще затвърдите познанията си за Рогозенското златно съкровище и подвига на Ботев, а можете да ги допълните и с посещение на близкия връх Околчица - лобно място на Ботев.
За пътуващите от София - можете да посетите близките Черепишки манастир или манастир Седемте престола, които са на пътя ви през Искърския пролом, където са и прословутите Лакатнишки скали и феномен Ритлите, както и пещера "Темната дупка".
А ето и нашите конкретни насоки:
Разстоянието от София до Враца е само 62 км, от Пловдив са 152 км, а от Велико Търново - 170 км. От всички тези градове има добри шосета дотук. Пътят София - Враца през Искърския пролом не е много добър, има участъци с доста дупки и кърпежи, но пък е живописен и освен това предоставя възможност за посещение на наистина уникални места.
Възможностите за нощувки са няколко. Или двете хижи в рамките на парка - Хижа "Леденика" и Хижа "Пършевица", или няколкото малки хотелчета в съмия град Враца. Но ние ви препоръчваме някои от малките семейни къщи-хотели в село Згориград. Тук наистина ще почувствате традиционното гостоприемство на хората от този край на страната и ще можете да опитате вкусни и екологично чисти продукти, да дегустирате местните вина...
Съветът ни е - обадете се предварително за резервация, ако решите да се отправите в тази посока.
Още много за туризма: www.bgizlet.com
Променят синята зона във Враца
Община Враца организира и конкурс за най...
Белите манастири
Как да качим цифрови снимки в интернет?
05.05.2011 23:14
Гледайте филма „Зона на пресичане” само по Телевизия Туризъм.